Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:
wykładziny dywanowe Balsan i wykładziny PCV Gerflor

Sprawdzone sposoby na plamy


Środki służące do wywabiania plam, które powinny znajdować się w domu: aceton, alkohol 90%, olejek terpentynowy, woda utleniona, płyn do czyszczenia wykładzin, trichloroetylen, biały ocet, rozpuszczalnik.

Przed przystąpieniem do wywabiania plam zaleca się przeprowadzenie próby na małej powierzchni wykładziny, w mało widocznym miejscu, w celu uniknięcia ewentualnych odbarwień.

Masło, olej, tłuszcz
Zacząć od zebrania tłuszczu z powierzchni wykładziny za pomocą noża. Następnie czyścić zabrudzone miejsce ściereczką nasączoną trichloroetylenem, a potem roztworem płynu do czyszczenia wykładzin i ciepłej wody. Na koniec zmyć powierzchnię czystą wodą.

Napoje alkoholowe, wino
Wytrzeć plamę czystą ściereczką. Czyścić zabrudzone miejsce (od zewnątrz do środka) roztworem płynu do czyszczenia wykładzin, a następnie rozcieńczonym octem. Na koniec skropić czystą wodą i lekko wyszczotkować z włosem.

Błoto
Poczekać, aż błoto wyschnie, później wyszczotkować. W razie potrzeby pocierać roztworem płynu do czyszczenia wykładzin. Zmyć czystą wodą.

Wosk
Wyskrobać możliwie jak najwięcej wosku z wykładziny, lekko ją pocierając. Następnie położyć na zabrudzone miejsce bibułę i przejechać, nie dociskając, lekko nagrzanym żelazkiem. Powtarzać czynność zmieniając bibułę, aż do momentu gdy większość wosku zostanie wchłonięta. Na koniec wytrzeć plamę ściereczką nasączoną trichloroetylenem.

Kawa, herbata, napoje gazowane
Wytrzeć plamę ściereczką zwilżoną roztworem płynu do czyszczenia wykładzin. Skropić rozcieńczonym białym octem, a następnie zmyć czystą wodą.

Smary, smoła
Pocierać plamę szmatką zwilżoną rozpuszczalnikiem, a na koniec trichloroetylenem.

Guma do żucia
Utwardzić gumę za pomocą lodu, następnie wyskrobać z wykładziny grzbietem noża. Pozostałości rozpuścić acetonem.

Czekolada
Pocierać plamę szmatką zwilżoną rozpuszczalnikiem, a następnie biologicznym proszkiem do prania. Zmyć czystą wodą i szczotkować z włosem.

Pasta
Wytrzeć zabrudzone miejsce ściereczką zwilżoną olejkiem terpentynowym, a następnie roztworem płynu do czyszczenia wykładzin.

Klej, lakier
Zebrać możliwie jak najwięcej kleju lub lakieru z powierzchni wykładziny, następnie wytrzeć szmatką zwilżoną acetonem.

Klej stolarski
Zebrać możliwie jak najwięcej kleju z powierzchni wykładziny, następnie wytrzeć szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie.

Tusz (długopis, atrament, flamaster)
Zebrać jak najwięcej tuszu za pomocą bibułki. Zabrudzone miejsce wytrzeć ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z mydłem nie dopuszczając do zamoczenia spodniej warstwy wykładziny. Za każdym razem wytrzeć wykładzinę gąbką. Pocierać szmatką zwilżoną rozpuszczalnikiem, a następnie octem lub 90%-owym alkoholem.

Rośliny zielone
Dokładnie umyć poplamione miejsce mydłem lub 90%-owym alkoholem.

Mleko, jajko, jogurt
Nie ma nic łatwiejszego. Wytrzeć zabrudzone miejsce ściereczką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania, a następnie zmyć czystą wodą.

Farba
Jeśli farba jest jeszcze świeża, wytrzeć plamę ściereczką nasączoną rozpuszczalnikiem (w przypadku farby olejnej, glicerynowo- ftalowej i podobnych) lub wodą (w przypadku farby winylowej lub podobnych). Jeśli farba już jest zeschnięta, delikatnie pocierać papierem ściernym. Następnie zastosować trichloroetylen i w razie potrzeby roztwór płynu do czyszczenia wykładzin. Zmyć czystą wodą.

Szminka
Wytrzeć plamę ściereczką zwilżoną olejkiem terpentynowym, a następnie roztworem płynu do czyszczenia wykładzin.

Rdza
Przetrzeć plamę środkiem przeciwrdzewnym dostępnym na rynku. Przed zastosowaniem środka należy przeprowadzić próbę na mało widocznym fragmencie wykładziny, aby upewnić się, że użyty środek nie spowoduje żadnych odbarwień.

Krew
Natychmiast po zabrudzeniu przetrzeć plamę zimną wodą, a następnie detergentem biologicznym. Na koniec zmyć plamę czystą wodą.

Cukier, żywność z dodatkiem cukru
Zmyć plamę wodą z niewielkim dodatkiem alkoholu, następnie spłukać czystą wodą. W celu osuszenia, wytrzeć gąbką.

Mocz, wymociny
W przypadku plam z moczu lub wymocin trzeba działać niezwłocznie. Zetrzeć plamę gąbką, a następnie zastosować czysty, biały ocet. Przeprowadzić wstępną próbę na mało widocznym kawałku wykładziny.

Lakier do paznokci
Wytrzeć plamę ściereczką zwilżoną acetonem, plama zniknie nie pozostawiając żadnych śladów.