Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:
wykładziny dywanowe Balsan i wykładziny PCV Gerflor

Układanie


Wykładziną bardzo łatwo pokrywa się podłogę. Techniki układania różnią się w zależności od powierzchni podłogi, a także od rodzaju spodniej warstwy wykładziny (pianka, podkład typu action back lub bitumiczny dla wykładzin w płytkach). Niemniej, lepiej powierzyć ułożenie wykładziny fachowcowi.

Kilka rad

  1. w pomieszczeniu o powierzchni do 20 m2: ułożenie luźne lub z użyciem dwustronnej taśmy klejącej.
  2. w pomieszczeniu o powierzchni powyżej 20 m2: układanie + klejenie klejem akrylowym
  3. w przypadku wykładziny tkanej;
Układanie + naciąganie na podkładzie
Technika układania wykładziny w płytkach lub w rolkach jest ważna dla zachowania ogólnego wyglądu i komfortu. Jednocześnie ma duży wpływ na trwałość wykładziny, jej właściwości akustyczne i termiczne. Za wyjątkiem luźnego ułożenia, które może być wykonane przez każdego doświadczonego majsterkowicza, w innych przypadkach najlepiej zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy.

Wybór metody zależy również od rodzaju warstwy spodniej wykładziny:
  • warstwa spodnia z pianki lateksowej: zapewnia podobny komfort, jak podkład wykładzin naciąganych. Wykładziny te mogą być układane luźno lub klejone (nigdy naciągane).
  • podkład typu action back, tkany (z juty lub syntetyczny) albo lateksowany: wykładziny te mogą być klejone, naciągane lub kładzione luźno, w zależności od ich zastosowania.
  • podkład tekstylny filcowy: zalecane jest ułożenie wykładziny na tekstylnej taśmie przylepnej lub użycie lekkiego kleju w płynie.
Aby zapobiec przesuwaniu się wykładziny na śliskich powierzchniach albo jej wybrzuszaniu, zaleca się użycie produktów "antypoślizgowych", które pozwolą uniknąć przedwczesnego zużycia.

Ułożenie "luźne"
Przy mało intensywnym użytkowaniu, w niewielkich pomieszczeniach, wykładzina może być układana " luźno", musi być tylko wykrojona po obwodzie (taki sposób układania może być zastosowany tylko w pomieszczeniach o powierzchni nie przekraczającej 16 m2). Wykładzinę można przymocować na brzegach i po przekątnej za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej.

Układanie z klejeniem
Metoda ta zalecana jest w pomieszczeniach o dużej powierzchni. W takim przypadku, najlepiej powierzyć ułożenie wykładziny specjaliście. Układanie z klejeniem stosowane jest na całej powierzchni do pokrycia, którą należy przedtem odpowiednio przygotować; podłoże musi być równe i suche. Ułożenie wykładziny na klej powinno być wykonane z niezwykłą starannością. Należy usunąć pęcherzyki powietrza dociskając całą płaszczyznę wykładziny. Od niedawna istnieje klej nowej generacji o nazwie "FIXATEUR", umożliwiający bardzo łatwe układanie wykładziny. Na posadzce pozostaje jedynie warstewka kleju, którą można łatwo zmyć wodą.


Układanie z naciąganiem
Dla wykładzin tkanych należy zastosować metodę układania z naciąganiem, a to może dobrze wykonać tylko specjalista. Generalnie, układanie z naciąganiem na specjalnym podkładzie (elastyczna warstwa spodnia) może przedłużyć okres użytkowania wykładziny o co najmniej 30 %. Taki sposób ułożenia zwiększa komfort przy chodzeniu po wykładzinie i izolację akustyczną. Technika ta polega na rozpięciu wykładziny na taśmach mocujących, umieszczonych na podłodze na obrzeżach pomieszczenia. Posadzka, pokryta wcześniej podkładem, powinna być równa, sucha i czysta. Wykładziny tuftowane można układać i naciągać generalnie w pomieszczeniach o powierzchni do 20 m2.
Ułożenie z naciąganiem wzmacnia zalety wykładziny: wygodę, wytrzymałość, elastyczność, izolację akustyczną i termiczną.

Układanie na tekstylnych taśmach mocujących
Ten nowy rodzaj ułożenia można stosować jedynie w przypadku wykładzin posiadających nasz nowy zintegrowany podkład filcowy Confort +.
Confort + zapewni wam:
  • jeszcze lepsze samopoczucie i komfort przy chodzeniu po wykładzinie, jeszcze przyjemniejszej w dotyku.
  • doskonałą izolację termiczną, pozwalającą na znaczne oszczędności energii.
  • bardzo dobrą izolację akustyczną hałasów przenoszonych przez powietrze.
Wykładziny z podkładem Confort + układa się, stosując tekstylne taśmy mocujące ("na przylepiec") kilkucentymetrowej szerokości. Taśmy te należy zamocować przed rozłożeniem wykładziny na czystym i suchym podłożu, pozostawiając jedynie jednocentymetrową przerwę pomiędzy ścianami a taśmą wokół całego pomieszczenia. Należy dobrze przykleić wykładzinę w jednym rogu pomieszczenia. Następnie naciągnąć i przykleić przeciwległy koniec wykładziny. Później w ten sam sposób przykleić pozostałe końce wykładziny.

Układanie wykładziny w płytkach
Przed ułożeniem płytek należy upewnić się, czy pochodzą z tej samej partii produkcyjnej. Ważne jest, aby nie pomieszać różnych farbowań, numer wydrukowany jest na każdym kartonie. Uwaga: odradza się układanie wykładziny w płytkach w przypadku występowania w pomieszczeniu ogrzewania podłogowego. Płytki powinny być układane na równym, twardym i suchym podłożu; podłoże nie może być śliskie. Przed położeniem wykładziny należy oczyścić podłoże z wszelkich tłuszczów, wosku i lakieru. Jeśli kładziemy wykładzinę na nierównej drewnianej podłodze lub jeśli występują między listwami szczeliny, na istniejącą podłogę należy położyć sklejkę (szorstką stroną na spód) i przybić ją gwoździami lub zszywkami co 15 cm. Jeśli posadzka jest betonowa lub wyłożona zniszczonymi płytkami ceramicznymi, które można usunąć, przed położeniem wykładziny należy wyrównać posadzkę. Płytki można układać na drewniany parkiet lub posadzkę z płytek ceramicznych, jeśli tylko nie jest wilgotna. Jeśli posadzka jest śliska, przy układaniu każdego rzędu płytek należy zastosować dwustronną taśmę samoprzylepną.

Płytki mogą być układane naprzemiennie "z włosem" lub "pod włos", pod kątem 90°, aby uzyskać efekt typu "patchwork". Kierunek ułożenia płytki jest zaznaczony strzałką na grzbiecie. Przy układaniu w "patchwork" postępować zgodnie z kierunkiem strzałek, jak na rys. 1.
Przy układaniu typu "połączenie przesunięte w każdym rzędzie" wszystkie strzałki powinny być skierowane w tą samą stronę, tak jak na rys. 2.
Zmierzyć pomieszczenie zaczynając od otworów drzwiowych do ścian. W miarę możliwości, płytka nie powinna być nigdy przycinana na kawałki mniejsze niż jej połowa. Jak tylko rozmieszczenie linii AA' i BB' jest określone, zaznaczyć osie prostopadłe, tak jak na rys. 3, biorąc pod uwagę powyższe wskazania.
Następnie przykleić taśmę samoprzylepną, troszkę za linią, tak aby punkty odniesienia pozostały widoczne. Położyć pierwszą płytkę na przecięciu dwóch linii AA' i BB'. Następnie, zgodnie z rys. 4, położyć drugą i trzecią płytkę. W końcu sprawdzić ustawienie pod kątem przy pomocy czwartej płytki, zanim zaczniemy kontynuować układanie w linii AA' i BB'.

Przycinanie płytek

Płytka A: ostatnia płytka, której nie trzeba docinać.
Płytka B: płytka do przycięcia, która powinna być ułożona dokładnie na płytce A.
Płytka C: użyć dodatkowej płytki jako wzornika wymiarów. Przyłożyć ją do ściany nad płytką B.
Zaznaczyć linię cięcia na płytce B, następnie przyciąć maszyną do krojenia. Przyciętą część płytki B umieścić pomiędzy płytką A i ścianą.

Calepinage
Kalkulacja zużycia wykładziny - lub dokładny pomiar (Calepinage) - jest konieczna przed złożeniem zamówienia, w szczególności przy dużych metrażach. Aby zmniejszyć poziom odpadów, zaleca się w miarę dokładne określenie długości rolek. Dla wyrobów Militron we wzory, calepinage musi uwzględniać ewentualne łączenie wykładziny na długość i na szerokość. W przypadku występowania powtarzających się, nieregularnych wzorów, zaleca się sprawdzenie poszczególnych połączeń.